5 Yenilikçi E-ticaret Trendi!

Online satışların büyüyerek devam etmesi için sürekli bir şeyler yapmalıyız. Müşterileri memnunedecek kampanyalar düzenlemek, uygulamalar geliştirmek, sosyal medyada etkileşimleri arttırmak ve yenilikçi e-ticaret atılımları yapmak. Sürekli olarak yeni trendleri ve gelişmeleri takip etmek e-ticaretimizin ve satışlarımızın önünü açacaktır.

İşte 2016 yılında 5 yenilikçi e-ticaret trendi:

1-Mobil Alışveriş Deneyimlerinizi Geliştirin

Mobil ticaret gün geçtikçe büyümekte. Geçmişte işletmeler telefon ve tablet aracılığıyla satın almayla ilgili pek çok sorun yaşamıştı; fakat bu karışıklıklar çoktan çözüme kavuşturuldu.

Zor ve uzun ödeme işlemleri temel unsurlarıyla azaltıldı. Alışverişi tamamlamak için birkaç adıma indirmekle sitenizden alışveriş yapmadan çıkan insan sayısını en aza indirebilirsiniz.

Bazı perakendeciler canlı sohbet desteği sunarak, rakiplerinden bir ileri adım atmaktalar.Bu durum müşteriler için acil durumlar için hızlı bir bağlantı sunmakta. Eğer güvenilir ve tutarlı tavsiyeler, teklifler sunarsanız, uzun soluklu ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz.Buda e-ticaret mağazanız için tuğla ve harç görevi sağlayacaktır.

Kısacası e-ticaret işinde mobil satışlarda aerodinamik yapınızı güçlü ve tutarlı yapmanız en önemli etken olmalıdır.

2- Kişiselleştirilmiş Alışveriş Deneyimi

Veri tabanlı kişisel alışveriş deneyimi artık eticaret için kullanılması gerekli bir normdur. Bir çok müşteri özelleştirilmiş ürün önerileri için teşekkür etmekte ama diğer taraftan bazıları ise site üzerinde bir kez inceledikleri ürünün sürekli olarak facebook gibi bir çok sitede haftalarca ya da aylarca kendilerini takip etmesini rahatsız edici bulmaktadır. İşte tüm bunlara rağmen onların gerçek ilgi seviyelerinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Yani yeniden hedefleme etkili ve hatta inanılmaz olabilir ama her zaman dikkate alınması gereken tek bağlam olmayabilir.

Bir fikir olarak e-ticaret sitesine üye olmak ve sitenin sizin tercihlerini hatırlıyor olması ve aynı kişiselleştirilmiş deneyimlerin şu anda hiç kayıt yapmadan  ya da online olmadan sunuluyor olması çok önemli bir gelişmedir.

Bunun anlamı, müşteri yaşam döngüsünün artık daha az  olumsuzluktan etkilenmesi anlamına gelmekte. Müşteriye doğru zamanda doğru ürünleri ya da içeriği sunarak, satın alma kararı sırasında daha verimli bir etkiye sebep olacaktır.

Örneğin sitenize gelen müşterilerin farklı tercihlerine bağlı olarak, farklı satış yolları müşteriye gösterilebilecektir.

Kişiselleştirme ve ardından bağlamsal alışveriş yerini ediniyor ve müşteriler her zamankinden daha kolay olarak kendi izledikleri satış döngüsünde yollarından sapmadan daha alakalı içeriğe ulaşabileceklerdir.

müşteriler

3- Gerçek Zamanlı Analiz

Veriler bir işin nasıl yürüdüğü konusunda paha biçilemez bir kaynaktır.

Ne yazık ki, geleneksel analizler ile belirlenmiş olan trendler ya da problemler aslında zaman hassasiyeti olan süreçlerdir.

Sitenizi terk etmeden önce müşterilerinize acil olarak yardım sağlamak konusunda geleneksel olan analizler ve istatistikler artık çok yavaş kalmıştır.

Bir satış hunisi içerisindeki bir müşteriyi ve davranışlarını takip ederek sorunları tespit etmek mümkün. Sorun bir kupon kodu ya da ödeme ile alakalı bir sorun olabilir. Satışların bir çoğu bu nedenle kaçmış olabilir. Müşterinin sepetini terk etmeden anında sorunlara müdahale edilerek ya da müşteri ile etkileşime girilerek önemli ölçüde dönüşüm oranlarını arttırmak mümkün olacaktır.

Gerçek zamanlı izleme e-ticaret ile uğraşanlar için daha az terk etme ihtimali bırakarak müşterilerine daha fazla bütünsel (holostik) bir alışveriş deneyimi sunmaya izin verecektir.

4-Video Pazarlama (video marketing)

E-ticaret siteleri için optimize edilmiş ürün tanımları ve yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmış olmanın önemini yıllardır biliyoruz. Eğer rekabet edebilmek istiyorsak bu ön şartlardan biridir. Bunun yanında bir çok işletme artık bir sonraki seviyeye geçebilmek için artık markalaşma ile ilgili özel video içeriklerini oluşturuyor. videolar potansiyel müşteriler için daha fazla güven oluşturmak için güzel bir araçtır.

Eğitici, ilgi çekici bir hikaye anlatarak eğlenceli ve bilgilendirici ürün videoları hazırlamak gerçekten iyi bir başlangıç noktasıdır. Ürün arkası hazırlanmış videolar, 360 derece ürün rotasyonları ve hatta canlı streamler artık uygulanabilir dijital stratejiler olarak bakılmaktadır.

Videolar sitenizin SEO sunu yükseltmek, dönüşümleri arttırmak, daha çok paylaşılabilir içerik sağlamak ve müşterilere alışverişlerini daha kısa sürede tamamlamaları amacıyla kullanılabilir.

Bir çok e-ticaret işletmesi müşterilerinin dikkatlerini çekebilmek için Instagram ve Vine gibi uygulamaları kullanmaya başlamış ve kendi Youtube kanallarında yerlerini alarak takipçilerine ulaşmaya çalışmışlardır.

Yeni bir dijital varlık oluşturmak her zamankinden daha fazla müşteri çekebilmek için atılmış bir adımdır.

yenilikçi e-ticaret

5-Sosyal İşbirliği

Sosyal işbirliği e-ticaret dünyasında günden güne artmaktadır. sosyal işbirliği aslında müşterilerinizin istemiş olduğu ürünlerdeki bir şeydir. Kullanıcılar tarafından özelleştirmeye izin verilmesidir.

Sosyal işbirliği sadece mevcut tasarımları müşteriler tarafından seçilebilir olması konusunda değil müşterilerin mevcut ürünlerin tasarımlarını değiştirerek, profesyonel ve güzel görünümlü benzersiz ürünler oluşturabilmesidir.

Sosyal etkileşim ve işbirliği için geliştirilmiş araçların uygulamaları ile müşterinin kendini üretimin bir parçası olarak hissetmesi sağlanarak, almak istedikleri bir ürünü gerçekten almak istedikleri bir ürün haline dönüştürür.

Özellikle, giyim ve aksesuar alanında e-ticaret 2016 yılında daha fazla sosyal işbirliğini öne çıkaracaktır.

Son Fikirler:

İşletmelerin sürekli yenilik ve rekabet avantajı elde etmek istedikleri bu zamanlarda e-ticaret artık daha da heyecan verici bir hale gelmekte.

Unutmayın inovasyon tüm yeni girişimlere yatırım yapılan bir sermaye değildir. Bir çok kez yenilikçilik yolunda yapılan harcamalardır. Çünkü yaratıcılık; farklı şeyler yapmak istediklerimizin bir bütünüdür.

 

 

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.