adwords_giriş

Yeni başlayanlar için 9 adımda Google Adwords Reklamı oluşturma

Firmanız için Google AdWords reklam kampanyası oluşturmak istiyorsunuz ama karmaşık bir çok adım var. Nereden nasıl başlamak gerekir? Bir AdWords kampanyasın en basit şekli ile dokuz adımda nasıl oluşturulacağının anlatımı yer alıyor.

Kampanyanıza başlatmak için ilk önce https://adwords.google.com gidin. Sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “Şimdi başlayın” butonunu tıklayarak bir AdWords hesabı için oluşturun. Giriş yaptıktan sonra, “İlk kampanyanızı oluşturun” linkini tıklayın. bundan sonra ise dokuz adımı sırası ile söyle;

 

 

1 Kampanya türünü ve adını seçin:

İlk olarak kampanya ismini belirleyin. İsim girdikten sonra hemen altında bulunan “Tür” seçeğinde şimdilik “Yalnızca Arama Ağı”’nı seçin. “Ağlar” kısmından ise “Arama Ağı iş ortaklarını dahil et” işaretini kaldırın (bu ayarı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz).

adwords_kampanya_turu

 

 

2 Reklamınızın gösterilmesini istediğiniz coğrafi bölgeleri belirleyin:

Sonraki karar reklamların gösterileceği yerleri belirlemek olmalı. Tüm ülkeler veya sadece Türkiye seçilebilir. Yada birden fazla şehir , ilçe veya bölge tek tek seçilebilir veya hariç tutulabilir.  Bunun için “Ben seçmek istiyorum…” bölümünde eklemek veya hariç tutmak istediğiniz yerin adını aratmanız yeterli.adwords_yer_hedefleme

 

 

3 Teklif stratejinizi ve günlük bütçenizi belirleyin:

AdWords’ü daha iyi öğrenmek ve daha detaylı kontrol edebilmek amacıyla standart olarak seçili gelen strateji yerine “Tıklamalar için tekliflerimi manuel olarak belirleyeceğim” seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneği de diğer bir çok opsiyon gibi daha sonra değiştirebilirsiniz.

Günlük bütçeniz, Google’a harcaması için yetki vermiş olduğunuz maksimum tutardır. Genellikle de bu maksimum tutara erişilir. Google, reklam ödemeleri için birden fazla opsiyon sunuyor. Dilerseniz kampanyaya başlamadan önce manuel olarak ödeme yapabilir veya reklamlarınız gösterilmeye başladıktan sonra ödeme yapabilirsiniz. Bu ödeme şekillerini dilerseniz otomatik ödemeye de çevirebilirsiniz.

adwords_teklif_stratejisi

 

 

4 “Reklam Uzantıları” bölümünü şimdilik boş geçin:

Reklam uzantıları her kampanya için çok önemlidir. Ancak bu dokuz adım bitene kadar boş kalması daha uygun olacak.

Sonrasında “Kaydet ve devam et” seçeneği ile sonraki aşamaya geçin.

 

5 İlk reklam grubunuzu ve ilk reklamınızı oluşturun:

adwords_reklam_basligiİnsanların birçoğu arama yaptıkları anahtar kelimelerin başlığında bulunduğu reklamları tıklar. Sizde anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca yoğun kullanmalısınız. Bu alan 25 karakter ile sınırlı olduğundan kısaltma veya eş anlamlı kelimeler kullanabilirsiniz.

İkinci ve üçüncü alanların her birinde 35 karakterlik metin yazma hakkınız bulunuyor. kinci alanda reklamı yapılan ürün veya hizmetin faydasının anlatılması, devamında üçüncü alanda ise bir teklif sunulması veya cazip kılınan özelliğin öne çıkarılmasına özen gösterin. Bu şekilde hazırlanan kampanyaların başarı oranlarının genellikle daha yüksek olduğu söylenir. Ancak uygulama ile beraber geri dönüşüm oranı test edilerek daha farklı varyasyonlara gidilebilir.

Google, arama yapan kişilerin reklamı tıkladıklarında yönlendirilecekleri site veya sayfa konusunda fikir sahibi olabilmeleri için başlık satırının hemen altında “Görünen URL” bölümünü sunuyor. Görünen URL ile hedef link aynı olmak zorunda değildir. Ancak alan adı aynı olmak zorundadır. Bu alan da 35 karakter ile sınırlandırılmış bulunuyor.

adwords_uzunluk_sinirlari

 

 

 

6 Anahtar kelimelerinizi girin:

Reklam kampanyanız için kullanmak istediğinizi anahtar kelimeleri yazın. Anahtar kelimelerinizde “+”, ([ ]), “-” gibi eşleme türleri ile daha keskin bir hedefleme yapılabilir. Başlangıç olarak yüzlerce anahtar kelime kullanmak yerine sadece küçük bir grup anahtar kelime daha uygun olacaktır. Bu şekilde kontrol ve düzenleme kolaylığı sağlayacaktır.

adwords_esleme_turleri

 

 

 

7 Maksimum tıklama başına maliyeti belirleyin:

Kampanyanızda kullanacağınız anahtar kelimeler için maksimum tıklama başına maliyeti belirledikten sonra “Varsayılan teklif” bölümüne girin. Ancak her anahtar kelime için reklam verenlerin rekabet yoğunluğuna göre farklı maliyetlerde olacaktır. Google, anahtar kelime seviyesinde farklı teklifler belirlemenize izin veriyor.

Günlük bütçenize de uygun olarak maliyeti daha düşük anahtar kelimelere teklif vererek reklamınızın daha çok kişi tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Rekabetin ve dolayısı ile teklif tutarının daha yüksek olduğu anahtar kelimelere teklif verdiğinizde bütçeniz hızla tükenebilir ve reklamlarınızın gösterimi, günün 24 saati yerine daha dar bir zamanla kısıtlı kalabilir.

 adwords_max_cpc

 

 

8 Tüm aşamaları gözden geçirin:

Mümkün olan en iyi eşlemeye ulaştığınızdan emin olmak için reklam ve anahtar kelimelerinizi tekrar kontrol edin. Belirlediğiniz maksimum tıklama başına maliyetin arama sayfasında reklamınızın gösterileceği pozisyona uygun seviyede olup olmadığını kontrol edin. Günlük bütçenizi doğru belirlediğinizden emin olmak için iki kez kontrol edin. Burada yapılacak bir hata ile bütçenizin siz farkında olmadan tükenmesine sebep olabilir.

 

9 Fatura bilgilerinizi girin:

Fatura bilgilerinizi de girdikten sonra reklamlarınız gösterilmeye başlanacak. Bunun için “Kaydet ve faturalandırma sayfasına geç” linkini tıklamanız yeterli.

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.