E-ticaret Danışmanı ile çalışmaya başlamadan kendinize sormanız gereken 7 soru?

Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız her zaman daha fazla müşteri çekmek için başka bir yol bulmanız gerekecektir.Yeni kampanyalar düzenlersiniz, indirimler yaparsınız, reklam verirsiniz. Buna benzer değişik stratejiler üretmeye çalışırsınız. Tüm bunları yaparken, bir e-ticaret danışmanı ile birlikte çalışmanız, stratejilerinizin başarı şansını arttıracaktır. Ancak hedefiniz ve stratejiniz yapacağınız ödemeler ile birlikte uyum içinde olmalıdır.

Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular şunlardır:

1- Gelecek 12 ay içerisinde ne kadar büyüyebileceğime inanıyorum?

Sizinle aynı safta yer alan bir e-ticaret danışmanı, büyüme beklentinizi mümkün olabilecek olasılıklar içerisinde değerlendirerek açıklayacaktır. Siz %100 lük bir büyüme beklentisi içerisindeyken, e-ticaret danışmanınız size %20 lik bir büyüme ön görüyorsa, o zaman beklentinizi yakalamak için yeterli ve doğru bir uyum içerisinde değilsinizdir.

Eğer bir yıl içerisinde ne kadar büyüyebileceğiniz konusunda emin değilseniz ya da yeterli bir ön görüye sahip değilseniz kendi sektör ortalamanıza bakabilirsiniz. Eğer aradığınızı burada da bulamadıysanız; kendi pazarınızdaki diğer firmalara bakabilirsiniz. Alt yapınızı bir gözden geçirin. İşinizin ürün tabanlı mı yoksa hizmet tabanlı mı olup olmadığını ölçeklendirebilirsiniz. Tüm bunlar büyüme hedefleriniz konusunda size bir fikir verecektir.

e-ticaret danışmanı

2- Çözülmesini istediğim sorunun ne olduğunu biliyor muyum?

Ortaya koymuş olduğunuz problemin çözümünü size sağlayacak olan  bir e-ticaret danışmanı istediğinizde, çözüm üzerinde kalıcı bir esnekliğe sahip olmalısınız. E-ticaret danışmanları iyileştirmeler ve düzenlemeler yapma konusunda Çok fazla bilgiye sahip olacaklardır. Size alışılmışın dışında ya da farklı bir çözüm gösterebilirler. Bu nedenle yeni fikirlere karşı açık olmaya özen gösterin. E-ticaret danışmanları, genellikle sorunların çözümü için para harcama eğiliminde olacaklardır. Aşırı pahalı çözümlere karşı daha dikkatli olun ama aynı zamanda da para kazanmak için bazı maliyetlere katlanılması gerektiğinide unutmayın.

3-Ne yapmalarını bekliyorum?

Gerçekçi olmayan beklentiler, karşılıklı ilişkinin her iki tarafında da ortak sorunlara neden olacaktır. Yıl sonunda yapacağınız bir inceleme, projenin düzenli ölçütlerini görebilmek adına doğru bir karar olacaktır. Eğer proje başladığı gibi gidiyorsa  ve siz bu sürecin doğru işlemediğine inanıyorsanız; kriterlerinizi değiştirmek isteyebilir ve başka bir e-ticaret danışmanı ile çalışmak isteyebilirsiniz.

bütçe

4-E-Ticaret için ayırdığım bütçe nedir?

Gerçekçi hedeflerinize ulaşabilmek için harcamanız gerekli olan bütçeyi doğru hesaplayın. E-ticaret danışmanınız ile sürekli olarak irtibatta olun ve düşük maliyetli yaratıcı çözümlere odaklanın. yatırım yapmaktan kaçınmayın. Her şeyin tartılabilir açık ve esnek olduğunu unutmayın. doğru zamanda doğru artışı size önerecek olan e-ticaret danışmanınız ile bütçe konusunda ortak kararlar alın.

5-Nasıl bir model içinde olmak istiyorum?

Eğer bir e-ticaret danışmanının rehberliğinde ve dokümantasyonunda plan tabanlı olarak yürümek istiyorsanız ya da e-ticaret danışmanına tamamen yetki vermek istiyorsanız. Bunu belli bir temel üzerine oturtmuş olan deneyimli bir e-ticaret danışmanından yararlanmalısınız.

Herhangi bir iş ilişkisi içerisinde gözden kaçan sorular ve sorunlar olacaktır. Sorunlar karşınıza çıkmadan önce, bu hususları yakalamak adına e-ticaret danışmanınız ile haftalık toplantı ya da görüşmeler yapmalısınız.

e-ticaret

6-Ciro temelli mi? yoksa kar temelli mi? büyüme hedefliyorum?

Eğer e-ticarette yeniyseniz ya da bir start-up iseniz cironuzun büyümesinden bahsetmeniz gerekirken; eğer e-ticarette yol kat etmiş daha tecrübeli bir firmaysanız kar hedeflerinden bahsetmeniz daha doğru olacaktır.

Ne olursa olsun cirodaki büyümeyi, bilançoda anlamak daha kolaydır. Eğer kar görmek istiyorsanız; kar odaklı hedeflemeler yapmak zorundasınız.Örneğin cirosunu arttırmak için Amazon’un yaptığı gibi yeniden firmanıza yatırım yapmanız gerekir.

Yatırım yaptığınızda cironuzun büyümüş olduğunu fakat karınızın yüksek olmadığını göreceksiniz. Bu sizi belli bir seviye üste çıkmanızı ve kesintisiz büyümenizi sağlayacaktır. Buna farklı alternatif olarak ta, kar temelli olarak odaklanmak isteyebilirsiniz. e-ticaret danışmanınızdan maliyetleri düşürmesini isteyebilirsiniz. Pazarlama maliyetleri düşmeye başladığında belki satış kaybı yaşamaya başlayacaksınız fakat aynı zamanda güzel bir net kar birikimini de görmeye başlayacaksınız.

yatırım

7- Para kazanmak içini para harcamaya hazır mıyım?

Herkes bu felsefeyi kabul ediyormuş gibi gözükse de; zamanı geldiğinde ödemeleri yapmak sizi biraz gergin yapabilir. Çünkü para kazanacağınızın bir garantisi yoktur. Soruyu tekrar etmek gerekirsek; daha fazlasını yapabilmek için, daha fazla harcayabilir misiniz?

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.