İnstagram Gücünüzü Arttırmanın 9 taktiği

İnstagram’ ı neden kullanmalıyım?

Öncelikle, İnstagram’ ın neden bu kadar önemli bir kaynak olduğundan bahsedelim.

Son bir kaç yıldan beri, İnstagram kayda değer bir büyüme yaşıyor. Araştırmalar 2012 den bu yana bu kazançlı kanalı kullanan insan sayısının 2 katına çıktığını göstermekte. Aynı zamanda araştırma şirketlerine göre yine %59 İnstagram kullanıcısı içeriklerini yüklemek için her gün bu kanalı kullanıyor. Yine bu araştırmalarda İnstagram mesajları diğer kanallardan çok daha fazla görünmeyi taahhüt ediyor.

Markalar, İnstagramı kullanarak Facebook’ ta dahil diğer kanallardan %58 daha fazla kullanıcıya ulaşıyorlar.

İnstagramın kendi istatistiklerine bakarsak günde 80 milyon fotoğrafın paylaşıldığını ve 3,5 Milyar beğeniyi gördüğümüzde dehşete düşüyor insan. Buradan yola çıkarak, İnstagram tamda bulunulması gereken bir kanal bu yüzden.

Şirket yada kullanıcı kendine ait fotoğraf yada içerik paylaşmadan da İnstagramda bulunabiliyor. Geleceğe dair düşünce ve duygu ya da hali hazırda bulunan paylaşımlar tamda size göre.

shutterstock_241551949-760x507

1. Mükemmel zamanlanmış paylaşımlar yap ve onu elinde tut!

İnstagram’ da zamanlanmış gönderiler her zaman etkili olmaktadır. Örneğin, profiliniz ile yeterince ilgilenmezseniz, bir süre sonra takipçi sayınızda ya da beğenilerde ciddi düşüşler kaçınılmaz hale gelecektir. Aynı zamanda, belli aralıklarla paylaşımlarda bulunmanız güvenilirlik ve takipçi sayınızı ciddi oranda arttırır. Seçeceğiniz zamanlama tamamen size bağlıdır. 2-3 günde ya da hafta da bir sizin için yeterli olabilir. Örneğin, dünyanın en ünlü hava yollarından Virgin Airlines haftada bir paylaşımla sosyal medyada mükemmel başarı yakalamış durumda.

2. İnstagram yüklemelerinizde yüksek kaliteli temalar kullanmak!

Bir kaç düşük kalitede bir şey paylaşmanın bir zararı olmayacağını düşünüyorsanız, epey yanılıyor olabilirsiniz. Temalarınız mümkün olduğunca yüksek kalite ve çözünürlükte olursa takipçileriniz tarafından aynı oranda beğeni alacak ve akılda kalacaktır. En büyük örneklerden birisi, Dominos Pizza’ nın İnstagram sayfasında bulunan düşük kaliteli resimlerin sayfadan çıkarılması

 

11258079_806608476073884_1564755115_n

 

Bunun yerine yüksek kalitede fotoğraflar kullanmak için ürünlerinizi cep telefonu yada fotoğraf makinası ile yüksek çözünürlüklü çekerek iyi bir programla düzeltmek ya da iyileştirmek; canva gibi bir uygulama tamda işinizi görebilecek niteliktedir.

 

12063084_1227325160627973_1317163568_n

 

3. İyi Hashtagler bul ve çokça kullan!

Hashtagler İnstagram kullanıcıları için can simidi niteliğindedir. Bu sebepten onlara ihtiyacınız çokça olacak. Müşteri potansiyelinizin ya da etkileşimde bulunduğunuz kişilerin en çok takip ettiği konularda hashtagler yaparak takipçilerinizin niteliklerini potansiyelinize göre belirleyebilir. Hedef kitle için tam yol ilerleyebilirsiniz. Örneğin, Banyo ekipmanları satan bir iş yeri için kullanılması gereken hashtagler #banyo #banyozamanı #duşakabin #banyoköpüğü v.b. Hangi hashtagin daha çok paylaşıma açık olduğunu görmek ise çok kolay, kelimeyi yazmaya başladığınızda  o kelime ile ilgili kaç paylaşım yapıldığını instagram otomatik göstermekte böylelikle en popüler olanları işaretlemek olası hale gelmektedir.

Bu arada sürpriz hasgtagler yapmaktan korkmayın. Kendinize özgü hashtaglerle etkileşimde bulunabileceğiniz. sürpriz takipçiler bulabilmeniz yüksek olasılıklı.

4. Hesabınızı web sayfanızda ya da kendi bloğunuzda paylaşım!

Bir başka harika yöntem ise İnstagram hesabınızı ve paylaşım videolarınızı sitenize ya da bloğunuza eklemektir. Bunu sitenizin ya da bloğunuz herhangi bir yerinde İnstagram butonu biçiminde kullanabilirsiniz. Böylelikle yeni hesabınızı güçlendirerek takipçilerinizi yeni sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

5. İnstagramın harika uygulamalarını keşfet ve kullan!

İnstagram hesabınız yeterince güçlendiği zaman bazı uygulamalar kullanmak sizin vazgeçilmezleriniz arasında olacaktır. Tekrar paylaşılabilir uygulamalar üreten hazır sayfalardan yararlanarak işiniz, markanız ve takipçi sayınızı büyütmek elinizde.

Burada Repost App kullanmak faydalı olacaktır. Yüksek kalitede kullanılan paylaşım fotoğrafları da markanızın vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

6. İnstagramda muhteşem network olanaklarını kullanmak.

Bir iş adamı için iletişim ağı, işi için gerekli can damarıdır. Bu bağlamda İnstagram sektördeki liderler ve hem fikir olduğumuz kişilerle iletişim kurmanıza ve büyümenize yarayan en büyük etkenlerden biri.

İnstagram network oluşturmak için harika bir kanal; Çünkü insanlar fotoğraf ve veri yolu ile bu iletişim ağını en basit hali ile önünüze getiriyor. Bu birbirini takip etmek, paylaşımlarını beğenmek, karşı tarafın sizi takip etmesi ve hashtaglemelerle olmaktadır.

7. Kampanyanız için İnstagram reklamı vermek

İnstagram reklamlarına geldiğimizde; ki en önemli konulardan biriside bu olsa gerek, markanızın bilinirliğini arttırmada vazgeçilmez unsuru olarak karşımıza çıkmakta. Sadece yapmanız gereken markanızı reklamla beslemek ve sonuçları izlemek.

Şimdiye kadar büyük markaların kullandıkları İnstagram reklamlarına, artık isteyen herkes rahatça kullanabilmekte, bunun için kampanyanız veya markanız için en uygun reklam içeriğin, İnstagram’ a yüklemek gerekmekte. İnstagram reklamları hakkında daha detaylı destek için lütfen bize ulaşın.

8. İnstagram da asla link paylaşma

Paylaştığınız bir verinin altında gereksiz link paylaşımı yapmamalısınız. Çünkü linkler İnstagram’da tıklanabilir değildir. Bunun yerine size ayrılan profil alanında kendinize ait link (web-site ya da blog adresi v.b.) paylaşabilirsiniz. Sonuçta siz, sayfanız ya da ürünlerinizle ilgilenen bir takipçi linkinize profilinizden ulaşacaktır.

9. İnstagram analizinizi takip ederek markanızı koruyun.

Son madde de İnstagram analizlerinizi takip etmenin önemine değinmek istiyorum. kullanacağınız basit yöntemlerle insanların ne sıklıkla sayfanızda beğeni yaptıkları, hangi paylaşımlarınızın beğenildiğini, ne zaman ve kaç kişinin hangi aralıklarla takipte bulunduğu gibi şeylere kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için Iconosquare çok faydalı araçlar arasındadır. Paylaşımlarınızı ve getirilerini bu program aracılığı ile takip edebilirsiniz.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.