İyi, kötü, çirkin SEO

” Başarının %80 i tanıtımdan gelir” 2014 yılının sonuna geldiğimizde dijital pazarlama içinde durum aslında pek farklı değil. Ürünlerinizi yada hizmetlerinizi müşterilerinize tanıtabilmek için, sosyal medyada konuşarak yada yorum alıp vererek anlatmaya çalışırsınız.

Tüketicilerin yüzde 80’i satın almadan önce bir ürün / hizmet için araştırma yaparlar.

Yüzde 70 i satın alma kararlarını vermeden önce yorumları okurlar

Bir anahtar kelime aratırken tüketicilerin yüzde 68’i kendisi karar vermeye başlar.

Tıklama yüzde 70’inden  fazlası organik aramalardan gelmektedir.

Bizler birçok kararımızı alırken ve de satın alma kararlarımızı vermeden önce çoğunlukla google da arama yaparak, sosyal medyayı gözden geçirerek, blogları yada web üzerindeki başka yerlerde gezinerek belli kanılara ulaşmaktayız.

Günümüzde bir çok firma ve hatta marka olmuş bazı firmalarda dahil olmak üzere , arama motorlarında çıkmayarak, blog içeriklerinde yer almayarak ve sosyal medya içerisinde tanıtım yapmayarak bir çok fırsatı çevirdiler. Müşterileri, onların ürünleri yada hizmetleri için arama yaptıklarında, yada ürünleri yada hizmetleri hakkında konuşurlarken, onlara ulaşma konusunda başarısız oldular. Satış yapma amacını birincil amaç olarak koymaları gerçekten onlar için büyük bir yanılgı oldu.

Tanıtım yapıyor musun? Google da bulunabilir misin?

Hadi küçük bir test yapalım. Google’a, hizmetin yada ürünün hakkında, markanın bulunmadığı ama genel terimleri içeren birkaç kelimelik bir arama yapalım.Kendinizi bulabildiniz mi? yada ürünlerinizi?

Eğer müşterileriniz sizi bulamıyorlarsa sizde yoksunuzdur.Eğer müşterileriniz sizinle konuşmak istemiyorlarsa,size mesaj atmıyorlarsa,onlarla ilgili değilsinizdir.Eğer kaliteli bir içeriğe sahip değilseniz, sıkıcısınızdır.

Dünyadaki müşterilerin %80 i satın almadan önce ürün veya hizmet ile ilgili arama yapıyorken, görünmez olmak, bulunamamak, başarısızlıktan da kötü bir kaderdir.

Reklam yatırımının artmasına rağmen satışlarınız istediğiniz gibi yükselmiyor mu? İnsanların %10 u sadece banner reklamlara tıklayarak alışveriş yapmaktalar. İnsanların %86 sı tv reklamlarını atlamakta ve %44 ü maillerine bakmamaktalar. Reklamın pazarlamadaki önemini yadsımak değil amacım ama duruma müşterilerimizin tarafından da bakmamız gerekiyor.

Müşteriler hiçbir kesintiye uğramadan direk olarak içerikle ilgilenmek istemektedirler. Bu nedenledir ki içerik artık fazlasıyla ön plana çıkmaktadır. Yeni dijital araçların da tespit ettiği sonuçlara göre artık, kişilerin yada işletmelerin artık online bir iş başlatmak için çok fazla yatırım yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Bu zamana kadar başı çeken çevirim içi pazarlama kanallarını (seo, blog, sosyal medya, bülten) kullanmamış olabilirsiniz. Tüm bunları denemiş yada başaramamış yada bir süre sonra sıkılmış olabilirsiniz.Ama bu noktada pes etmemek gerekiyor. Tüm yapmış olduğunuz pazarlamalar size uygun yapılmış olmayabilir.Yada google ile başınız belaya girmediyse;

Bir çok kişi sizi 10 anahtar kelimede ilk sayfada çıkaracağını garanti eder. Kısa sürede az bir yatırımla çok fazla gelir elde edebileceğinizi düşünürsünüz. Ama size yönlendirdikleri linkler, kalitesi düşük olan içeriklerden gelmektedir. Bu nedenledir ki, geçici yükselişlerden sonra ani düşüşler başlar ve hatta bazen google ile de başınız belaya girebilir.

Akıllıca seo taktikleri kullanan kişiler, riskli seo taktikleri kullanan kişilere göre zamanla daha fazla kar elde edeceklerdir.

İyi, kötü, çirkin SEO

Yıllarca SEO uygulayıcıları, web de yüksek miktarda düşük kaliteli içerik ve spam uyguladılar. Dizinleri kırdılar, anahtar kelimeler ile doldurulmuş içerik yayınladılar, Bloglara spam içerikli yorumlar bıraktılar, google’ ın algoritması ile oynamak için çok sayıda ticari link satın aldılar, düşük kaliteli içeriğin içine anahtar kelimelerini ekleyerek keyword ranklerini yükselttiler.Bu gerçekten çok kötü ve bazende çok çirkindi. Fakat işe yarıyordu.

Ta ki 2011’li yıllarda google panda adı anti-spam algoritmasını yayınlayana değin. Son google algoritmaları olan panda ve penguen sayesinde tüm eski seo taktikleri artık demode ve kullanılamaz hale düşürüldü.

Artık dijital pazarlamacılar için oyunun kuralları değişti. Artık Google’ın içerik tabanlı yeni algoritmasının nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Artık sadece anahtar kelime için endişe etmemeliyiz.Bununla bereber, ulaşmak istediğimiz kullanıcılara yada müşterilere nasıl bir içerik sağlamalıyız. Artık bunu düşünmemiz gerekiyor.Google algoritmasını aslında insan gibi düşünmeye zorlanan bir makineye benzetebiliriz.Böylece sosyal sinyaller,yazar otoritesi, kullanıcı ölçümleri gibi metrikler google’ ın yeni yukarı taşıma araçları haline bürünmekte. Bunun içindir ki google algoritmasına kafa yorarken, aslında ilk yapmamız gereken şey kullanıcıyı ön plana koymak ve önemsemekle başlıyor.

2014 yılı sonrasında, dijital pazarlamacıların ihtiyacı olan anahtar kelime stratejisi, uzun bir kullanıcı yolculuğuna çıkılarak, yani metodik izleyici profili, araştırma ve analiz yoluyla, içerik ve niyet ( yani anahtar kelime) arasındaki bağlantıyı vurgulayan yöntemler kullanarak belirlenecek.

İyi: White Hat SEO:

Seo’ un başarı anahtarı, kaliteye odaklanmaktır. Kaliteli optimizasyon, kaliteli içerik, kaliteli bağlantılar, oluşturduğumuzda hem kullanıcılar hemde algoritma yanımızda duracaktır.

Kaliteli optimizasyon: Google’ın arama botlarına uygun ve teknik seo bağlamında değerlendirilmiş ve optimize edilmiş bir web sitesi hazırlanması

Kaliteli İçerik: Hedef kullanıcıları için değerli içerik oluşturma.

Kaliteli bağlantılar: Sosyal medya aracılığı ile kendi sektörünüzde olan kişler ile güçlü bağlantılar kurarak, içeriğin kalitesini yükseltmek ve web sitenize değerli backlink kazanım şansını arttırabilmeyi sağlamak

 

Kötü: Black Hat SEO:

Bir çok seo firması 2011 yılında bu yöntemleri kullanmayı bıraktı. Bir dizi anahtar kelimede üst sıralarda çıkabilmek için belli ücretler karşılığında garantiler verilirdi. Gerçekten böyle bir yeteneğin olabileceğine inanıyor musunuz? Sizi zarara uğratabilecek yöntemler:

Link satın alma: Bağlantı şemalarına ve link gruplarına katılmak, Bağlantı için ücret ödemek google için önemli bir ihlaldir.

Kalitesiz linkler Kazanılması: Dizin gönderimleri aracılığı ile düşük kaliteli yüzlerce backlink ve yorum oluşturma.

Başlık Çevirme: Kelimeleri değiştirerek düşük kaliteli içeriği yeniden yazma ve yayınlama. Çoğı link artık çöplükten farksızdır.

 

Çirkin: SEO Spam

Etik olmayan seo düşünceleri ile çeşitli spam yöntemleri kullanarak arama sonuçlarını filtrelemek için uğraşıyorlar. Bu Google için ciddi sorun teşkil eden bir durum.

Aşağıdaki spam taktiklerini kullanırsanuz yada google dizinini dışarıya çıkarmaya çalışırsanız google tarafından spam listesine alınabilirsiniz.

Sahte hesaplar ve yorumlar

Spam içerik: Bu teknikler, anahtar kelime doldurma, doorway sayfaları, gizli yada görünmez metinler içerir.

Spam bloglar: Çalıntı blog inşası, kullanışsız ve işlevsiz binlerce siteden alıntı yaparak kopya içerik oluşturmak.

Bu siteler kullanıcı yararına içerik oluşturmak için değil sadece para kazanmak için yapılmış sitelerdir.

Daha fazlasını öğrenmek için bizi takip etmeniz, bize danışmanız ve bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Posted in Genel.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.