long-tail-seo

Temellere Dönüş: Organik trafiği arttıracak henüz el değmemiş 6 anahtar kelime kaynağı

Çoğumuz, anahtar kelime araştırması yapmak için genelde anahtar kelime araçlarından yararlanırız. Bu anahtar kelime araçlarıda bize bir avuç dolusu yeni anahtar kelimeler verirler.

Basit, kolay ve çabuk;

Ama malesef hiçbir  şey bu kadar kolay olmuyor. O çok sevilen  anahtar kelime aracı artık yerini long-tail (uzun kuyruklu) anahtar kelimelere bırakmış durumda ve kullanıcıların gerçekten neyi arattığını tahmin etmek güçleşmekte.

Kurallar değişmekte ve biz oyunu kurallarına göre oynamalıyız.Anahtar kelime aracı hala kullanılabilir fakat organik trafiği arttırabilmek için bazı karmaşık yollarda denemek gerekiyor.

1-Wikipedia

Wikipedia’yı sadece büyük bir ansiklopedi olarak mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün!

wikipedia

Süreç çok basit

1-Google’ a inurl: wikipedia ve araştırmak istediğiniz herhangi bir başlık yazın yada direk olarak aramalarda istediğiniz anahtar kelimeyi yazın genellikle wikipedia her zaman üst sıralarda yer alacaktır.

2-Arama sonuç sayfasında çıkan wikipedia girişi içerisinde geçen ilgili kelimeleri ve olası anahtar kelimelerini inceleyin.

3-Wikipedia’ ya girin ve tanımlama içinde geçen ilk birkaç paragraf içerisinde geçen long-tail (uzun kuyruklu) anahtar kelimeleri bulun.

4-Başlık bölümünde bulunan içindekiler bölümünden yararlanın.

5-Daha fazla anahtar kelime belirleyebilmek için ilgili linklere gidin.

Vikipedi dünyanın altıncı en popüler web sitesi ve Google’ın listesinde 4.sırada yer alıyor. Bu 310.000.000 tekil ziyaretçi (kendi trafiğinin% 20) sahiptir ve 7900000000 sayfa görüntülenmesine sahiptir. Tüm bunları hiç bir reklam vermeden yapabilmektedir.

Bir başka değişle Wikipedia aslında dünyadaki en iyi organik seo stratejisine sahiptir. Bunun en önemli nedeni anahtar kelimenin hammaddesi aslında onlardadır. Wikipedia’nın popülaritesi insanlara bilgi göstermek istemesinden kaynaklanmaktadır. Yayıncılar ve üretken içerik girişleri ile genişletilmiş olarak sunulan içerik girişleri ile beslenerek ,aslında dünyanın en büyük içerik pazarlama stratejisine sahiptir.

Wikipedi ne yapar? İnsanlar için arama terimlerini kullanın. Belki wikipedi gibi güçlü bir site olamayabilirsiniz. Ancak Long -tail anahtar kelimeler kullanarak organik rankinizi arttırmayı başlayabilirsiniz.

2-Google otomatik tamamlama

Google arama çubuğuna birşeyler yazdığınızda google sorgunuz ile alakalı size bazı sonuçlar sunmaya başlar.Bu özellik aslında çok uzun zamandır var. Fakat bu özellik zaman içerisinde daha fazla gelişti. Otomatik tamamlama algotitması daha zeki bir hale büründü.

Bu otomatik tamamlama sorguları tamamen gerçek kullanıcıların önermeleri ile bütünleşik. coğrafi konuma ve dile göre değişmekte. Değişime rağmen otomatik tamamlama,insanların ne aradıkları ile ilgili oldukça net sonuçlar sağlar.

İşte bu yüzden otomatik tamlama anahtar kelimenin kaynağıdır.

1-En popüler anahtar kelimelere işaret eder.

2-Long-tail sonuçlar sağlar

3-Anahtar kelimeler “Tazelik Katmanı” algoritmasına göre sıralanır. Bunun anlamı arama esnasında otomatik tamamlama da ilk çıkan kelimeler yüksek rankli kelimeler olacaktır.

Anahtar kelime için otomatik tamlama aracını nasıl kullanırsınız? Biraz eski moda olacak ama işte böyle kullanabilirsiniz:

Ekran Alıntısı

4-Daha önce aramış olduğunuz kelimelerden korunmak için google’ ı farklı bir kullanıcı ile açın yada browserınızı gizli modda ayarlayarak arama işlemini gerçekleştirin.

5-Ana anahtar kelimenizi girin yada long-tail kelimenizi girin “çim biçme makinesi”

6-Otomatik tamlamada görünen önerileri yazın.

7-Ana anahtar kelimeyi yazdıktyan sonra boşluk bırakarak “a ” yazın ve tüm önermeleri görün.

8-Alfabedeki tüm harflar için aynı yolu uygulayın.

Unutmayın ki, google tüm önerileri sağlamaya çalışmıyor. Arama motoru dünyasında filtrelenmiş içeriklerde var.

  • Şiddet ile ilgili öneriler
  • Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler
  • Yetişkin içeriği ile ilgili önerileri
  • Yasal olarak zorunlu taşınma
  • Korsanlık ile ilgili öneriler

3- Google İlgili Aramalar

Google en büyük arama motoru olduğundan beridir, bizler onun bu kudretli algoritmasından mükemmel olmayan ve belkide çok uğraşarak bazı ip uçları edinmeye çalışıyoruz.

Google’ın ilgili aramalar bölümü bazı anlık anahtar kelime araştırmalarımızda bize kısa yol sağlayabilir.

1-Anahtar kelimenizi google da aratın.

2-Scrool ile en alta inin ve aradaki herşeyi görmezden gelin .

Adsız

Bu google önerilerine benzer. Fakat bunu yerine, google, anahtar kelimeleri alır ve onları birbirleri ile karıştırır.Başka bir değişle başına ve sonuna atarak yerleştirir. Bunlar gerçek anahtar kelimeler dahi olmayabilir.Bu aramalar birbirlerine teğet şekilde bağlanırlar.

Her ne olursa olsun buradan da anahtar kelimeler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

4-metaglosery.com

Birçok insan metaglosery’i bilmiyor.Şirketin hakkında çok fazla bir bilgi bulamayabilirsiniz ama tonlarca anahtar kelime bulabilirsiniz.

İşte açıklamalar:

5408b57e2948e2.72713200

Türkçe içeriğe destek vermese bile , yabancı içerikli kulanacağınız anahtar kelimeler için ideal. Çünkü kelimenin sözlük içerisindeki tüm varyasyonlarını sunmakta.Örneğin SEO kelimesini arattığımızda bize sunduğu sonuçlar:

Ekran Alıntısı2

 

5-Rakip Anahtar Kelimeler

Bir başka anahtar kelime bulma yöntemi ise rakiplerimizden anahtar kelimeler edinmektir.

Üst düzey organik sitelerden bu anahtar fikirleri edinmemiz en doğrusu olacaktır. Peki bunu nasıl yapacağız:

1-Google’a anahtar kelimenizi yazın.

2-Organik aramadaki çıkan ilk sonuca tıklayın.

3-Sayfa kaynağını görüntüleyi seçin.

4-“<Title>” yazarak arattırın. Olası anahtar kelimelere buradan ulaşabilirsiniz.

5-“<h1>” yazarak h1 etiketini arattırın. Potansiyel anahtar kelimelere ulaşabileceksiniz.

6-“<keywords>”yazarak arattırın. Böylece onların belirlediği anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

7- Tüm içeriğe göz atarak long-tail anahtar kelimelere bakıp yeni fikirler edinebilirsiniz.

Rakipler arama motoru sonuç sayfası için belirli olan yüksek rankli anahtar kelimeleri yada long-tail anahtar kelimeleri kullanırlar. Bunun nedenlerinden biri anahtar kelime seçimidir. Rakiplerinizin iyi link profilleri olabilir. Ama aslında eğer sayfanızda anahtar kelimeler yada varyasyonları yoksa bunlar anahtar kelimeleriniz için yüksek rank oluşturamazlar.

6-Amazon.com ve (benzer ölçekte e-ticaret siteleri)

Amazon e-ticaret ormanının kralı olduğu, tartışmasız ortadadır.

Gücünün büyük bir bölümünü, herhangi bir satın alma ile ilgili anahtar kelime için organik arama sonuçlarının toplam hakimiyeti olmasına borçludur. Yakın bir işlem arama sorgusunda direk olarak amazon ortaya çıkar. Çünkü bir çok anahtar kelimeye sahiptir. O anahtar kelimeler ile ilgili birçok yoruma sahiptir.Bu da bize yeni bir çok anahtar kelime fikri sunar.

1- Google’a anahtar kelimenizi girin

2-Amazon.com sonucunu bulun

3-Ürüne ait açılış sayfası sonucunu ilerleyin

4-Ulaştığınız sonuçta anahtar kelimelerinizi bulun

-“Arama sonuçları” menüsü

-Ana başlık

-Benzer ürünler

-Listelenen ürünler

Ürünlerin içerisine daldığınızda tonlarca anahtar kelime bulabilirsiniz. Ürün sayfalarında bu alanlara özellikle dikkat ediniz:

-“Bu ürün başka müşteriler tarafından da satın alındı”

-“Ürün açıklaması”

-“Başka sitelerden gelen ürün reklamları”

-“Müşteri soruları ve yanıtları” Bu bölümlerde çok  fala sayıda long-tail anahtar kelime bulabilirsiniz.

-” Müşteri yorumları” Bu bölümde yine büyük bir long-tail kaynağıdır.

amazon gibi gibi büyük e-ticaret siteleri, tabi lokalize edilerek de düşünülmelidir. Bu siteler gerçekten büyük anahtar kelimeler sağlayan sitelerdir.

Sonuç olarak; anahtar kelimeleri tespit edebilmek için pahalı kelime araçları kullanmamıza gerek yok. Bunu kendimizde basit yöntemler izleyerek sağlayabiliriz.

 

 

 

Posted in Genel and tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir